Recyklace nemrznoucí směsi

Recyklace nemrznoucí směsi

Ekologické a efektivní řešení likvidace použitého ethylenglykolu a propylenglykolu

Víte, že...

S technologií RALEX® ART můžete získat více než 90 % vyčištěného produktu, z odpadní hmoty, ve stejné kvalitě jako originální produkt z výroby.

Proč recyklovat glykoly (nemrznoucí směsi, chladicí kapaliny HVAC)

What is antifreeze

Naše technologie na recyklaci glykolů v praxi

"Technologii RALEX® ART od firmy MEGA provozujeme třetím rokem. Výhodou celé technologie je její jednoduchý provoz a snadná údržba a obsluha. Výsledný produkt lze použít pro výrobu nové nemrznoucí směsi ve stejné kvalitě jako by byl produkt z panenského glykolu."

Ing. Jan Skolil, Ph.D.
Technický ředitel CLASSIC OIL s.r.o.

Co je nemrznoucí směs

Co je nemrznoucí směs

Díky svým chemickým vlastnostem má nemrznoucí kapalina mnoho využití v průmyslu. Nízký bod tuhnutí ethylenglykolu / propylenglykolu umožňuje jeho použití jako nemrznoucí směsi v automotive, kde se používá k ochraně motoru před zamrznutím a současně k ochraně proti korozi.

Dále se používá jako odmrazovací kapalina na skla dopravních prostředků a pro odmrazování letadel na letištích.

Ethylenglykol se také často používá ve vodních okruzích klimatizačních systémů HVAC (heating, ventilation, air conditioning).

Jsou nemrznoucí směsi nebezpečný odpad?

Jsou nemrznoucí směsi nebezpečný odpad?

Hlavní chemikálie používané jako nemrznoucí činidla jsou monoethylenglykol (MEG), monopropylenglykol (PG) a glycerol. Tyto chemikálie jsou škodlivé znečišťující látky, a proto je zastavení vypouštění těchto látek v zájmu ochrany životního prostředí.

Z tohoto důvodu musí být likvidace nemrznoucí směsi, HVAC, teplosměrného média a chladicí kapaliny regulována předpisy.

Rovněž neexistuje žádné ekonomické znovupoužití těchto cenných látek. Takové ekonomické a environmentální důvody (tj. vysoké nároky EU na recyklaci poškozených a nepojízdných vozidel) silně podporují úsilí o efektivní znovupoužití těchto nemrznoucích kapalin a kapalin HVAC.

Zeptejte se našich odborníků, jak recyklovat glykoly

Recyklace nemrznoucích kapalin a kapalin HVAC nebyla nikdy dříve jednodušší

Jak zlikvidovat nemrznoucí směs

Jak zlikvidovat nemrznoucí směs

MemBrain, dceřiná společnost MEGA, vyvinula jedinečnou technologii spočívající v účinné předúpravě a vysoce účinné elektrodialýze k získání směsi vody a čistých glykolů při zachování nízké spotřeby energie a chemikálií. Technologii lze použít pro nemrznoucí kapalin pro vozidla a pro odmrazování letadel, HVAC, jakož i pro glykoly používané při těžbě zemního plynu.

RALEX® ART - Technologie pro opětovného použití nemrznoucí směsi

RALEX® ART - Technologie pro opětovného použití nemrznoucí směsi

Technologie RALEX® ART je komplexní řešení, které spojuje předúpravu s odsolením pomocí elektrodialýzy. Cílem je zpracování použitých glykolových roztoků a vytvoření směsi čistého glykolu a vody pro další použití při výrobě nemrznoucích kapalin.

Tato technologie je určena pro regeneraci nemrznoucích kapalin z automobilového průmyslu, vytápění a klimatizace, recyklaci kondenzátorových elektrolytů a použitých roztoků pro odmrazování letadel.

Benefits of using antifreeze recycling technology from MEGA

Výhody recyklace nemrznoucích kapalin technologií RALEX® ART

  • Unikátní ekologické, ekonomické a technické řešení recyklace glykolů.
  • Nízké investiční a provozní náklady.
  • Komplexní technologie šitá na míru.
  • Výsledný produkt je v souladu s normou ASTM D3306-19.
  • Technologie vhodná 15 až 50% koncentraci glykolu.
  • Konečný produkt lze znovu použít při výrobě nemrznoucích směsí.

Jak RALEX® ART funguje

Jak RALEX® ART funguje

Ralex® ART sestává z předúpravy a vysoce účinného elektrodialyzačního kroku k získání směsi vody a čistého glykolu při zachování nízké spotřeby energie a chemikálií.

Předúprava může zahrnovat odstranění olejů, hrubou filtraci, absorpci aktivním uhlím, koagulaci a hloubkovou filtraci. Následující krok sestává z odsolování pomocí elektrodialýzy, jejíž úkolem je odstranit organické i anorganické soli.

Výsledný produkt je vodný roztok glykolů nebo glycerolu se výrazně sníženým obsahem nečistot a původních přísad (vodivost menší než 0,3 mS / cm). Přečištěný glykol je možné po přidání aditiv znovu využít jako novou nemrznoucí směs.

Elektrodialýza v procesu separace glykolu

Elektrodialýza v procesu separace glykolu

Elektrodialýza je elektrochemický separační proces, ve kterém jsou ionty z ošetřené kapaliny přenášeny iontovýměnnými membránami z jednoho roztoku do druhého pomocí stejnosměrného napětí. Nabité částice jsou přitahovány ke katodě nebo anodě a sbírají se do koncentrátového okruhu.

Elektrodialyzační technologie vyvíjíme v MEGA od membrán až po jednotky už od roku 1985. Máme tak více než 30 let zkušeností v průmyslových a environmentálních aplikacích membránové separace.

Naše referenční projekty na recyklaci glykolů

Recyklace glykolů

CLASSIC Oil s.r.o., Buštěhrad, Česká republika

Recyklace odpadních nemrznoucích kapalin pomocí elektrodialýzy

CLASSIC Oil s.r.o., největší český výrobce chladicích kapalin / antifreezů a teplosměnných kapalin, používá od roku 2017 unikátní elektromembránovou technologii RALEX® ART od firmy MEGA na zpracování roztoku glykolů pro jejich následnou recyklaci. Chladicí kapaliny, nemrznoucí směsi a HVAC kapaliny se recyklují pomocí elektrodialýzy a mohou být opět použity k výrobě nových provozních kapalin. Inovativnost procesu recyklace má současně i ekologický rozměr, kdy ušetřené glykoly nezatěžují životní prostředí a snižují množství vyprodukovaných odpadů.

V roce 2019 bylo díky této technologii zrecyklováno 100 tun odpadového materiálu. Z každých 1 000 litrů odpadní suroviny se vyprodukuje 900 litrů čistého produktu, který splňuje přísné normy ASTM.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií z programu OPPIK. Kompletní vývoj a instalaci technologie provedla dceřiná společnost MemBrain s.r.o.

Zeptat se na projekt
Zeptat se na projekt

Kontaktujte nás!

Naši odborníci jsou připraveni najít nejlepší řešení pro váš projekt recyklace glykolů. Budeme vás kontaktovat nejpozději následující pracovní den.

Máte zájem? Kontaktujte nás.

Vitaly Bleskov

Vitaly Bleskov

Obchodní manažer

+420 602 737 400 vitaly.bleskov@mega.cz
Aleš Platzer

Aleš Platzer

Obchodní manažer

+420 702 176 317 ales.platzer@mega.cz
Lukáš Semián

Lukáš Semián

Obchodní manažer

+420 778 463 642 lukas.semian@mega.cz

MEGA a.s.

sídlo

Pod Vinicí 87
471 27 Stráž pod Ralskem
Česká republika

Ukázat na mapě