Jak zvýšit zisk díky demineralizaci syrovátky

Jak zvýšit zisk odsolením syrovátky

Odstraňte minerály pomocí elektrodialýzy s membránami RALEX®

Intenzivní vývoj je zdrojem nepřetržitých inovací a umožňuje nám vyrábět vlastní membrány, moduly i jednotky.

Přes 50 běžících referencí, které zpracovávají více než 11 500 000 litrů syrovátky denně.

Díky obchodním pobočkám a síti servisních partnerů jsme vám plně k dispozici v každém časovém pásmu.

Demineralizace syrovátky elektrodialýzou MEGA

More ingredients, less waste

Další surovina a méně odpadu

Vyřešíme za vás problémy se syrovátkou a dalšími vedlejšími produkty zpracování mléka. Ušetříte za likvidaci odpadu a vyděláte na prodeji nebo interním využití demineralizované syrovátky.

Zjistěte více o zpracování syrovátky
Electrodialysis explained

Proč elektrodialýza

Elektrodialýza je fyzikálně-chemický proces, který přes membrány odděluje kladně a záporně nabité ionty pomocí elektrického pole. Pomocí střídání katexových a anexových membrán se vstupní surovina ve svazku rozdělí na odsolený diluát a koncentrát s většinou solí.

Chci se dozvědět více o elektrodialýze v mlékárenství
Lab & pilot testing

Laboratorní a pilotní testy

Ověřte si demineralizaci na vlastní surovině. V malém měřítku ji otestujeme u nás v Membránovém inovačním centru, pro větší objem přivezeme pilotní jednotku k vám.

Co umíme

Produkty

Sladká syrovátka je vedlejší produkt při výrobě sýrů. Má vysoký obsah minerálů mezi 8 a 10 % TDS, které negativně ovlivňují senzorické vlastnosti a celkově snižují hodnotu syrovátky. Demineralizace elektrodialýzou upravuje tuto syrovátku a připraví z ní sladkou surovinu vhodnou pro interní využití v mlékárenství. Naše elektrodialyzéry umožňují hluboké odsolení a upraví syrovátku i pro potřeby přípravy alternativ kojenecké stravy.

Mám zájem o podobné řešení
Mám zájem o podobné řešení

Kyselá syrovátka je vedlejší produkt výroby tvarohu, řeckého jogurtu nebo čerstvých sýrů. Vysoká acidita s pH mezi 4,7 a 5,3 spolu s vysokým obsahem minerálů 9 - 11 % omezují možnosti zpracování této syrovátky. Bez speciálních technologií se nedá odpařit a kvůli nevhodným senzorickým vlastnostem není možné jí využít v jiných mlékárenských produktech.

Elektrodialýza řeší všechny tyto problémy. Po zpracování je výstupem stejný produkt jako po demineralizaci sladké syrovátky a je možné jej použít v potravinářství nebo i farmacii jako náhražku kojenecké stravy. V průběhu demineralizace se pH upravuje podle přání zákazníka odstraněním adekvátního množství kyseliny mléčné.

Mám zájem o podobné řešení
Mám zájem o podobné řešení

Během ultrafiltrace syrovátky je až 95 % roztoku odfiltrováno jako permeát i přes vysoký obsah laktózy. Důvodem pro odfiltrování je vysoký obsah minerálů (až 12 %) a nízké pH v případě filtrace kyselé syrovátky.

Elektrodialýzou UF permeátu vyrobíte plně poživatelnou a stravitelnou laktózu vhodnou pro užití v cukrovinkách, pekařství nebo pro krmení zvířat. Díky elektrodialýze také umožníte následné použití evaporace nebo sušení rozprašováním.

Mám zájem o podobné řešení
Mám zájem o podobné řešení

Syrovátka bez laktózy je vedlejším produktem výroby laktózy. Tento roztok má stále vysoký obsah proteinů a popela. Po demineralizaci elektrodialýzou je možné ji dále zpracovat na sušenou syrovátku nebo ke krmení zvířat. Podle účelu zpracování se nastavuje úroveň demineralizace.

Mám zájem o podobné řešení
Mám zájem o podobné řešení

Laktulózový sirup je laktulóza po izomerizaci chemickými katalyzátory. Právě kvůli katalyzátorům obsahuje vysoké množství minerálů. Elektrodialýza umožňuje jejich odstranění, čímž je vstupní roztok vyčištěn a připraven pro použití ve farmacii.

Mám zájem o podobné řešení
Mám zájem o podobné řešení

Matečný roztok v mlékárenství je vedlejším produktem evaporace a krystalizace při výrobě laktózy. Kvůli velmi vysokému obsahu minerálů jsou jeho senzorické vlastnosti velmi nepříznivé. Minerály dokonce blokují krystalizaci.

Elektrodialýza odstraňuje soli, což umožňuje vrátit roztok zpět do zpracování a zvýšit tak výnos procesu.

Mám zájem o podobné řešení
Mám zájem o podobné řešení

Případová studie

Carousel image 1

Milkavita, Bělorusko

Demineralizace a sušení syrovátky v průmyslovém měřítku

Projekt zpracovaný pro běloruskou mlékárnu Milkavita byl vypracován pro co nejvyšší využití mléka v potravinářství, aby bylo dosaženo bezodpadového zpracování. Navržená a zrealizovaná technologie je natolik efektivní, že zpracovává nejen vlastní syrovátku, ale také syrovátku z přilehlých oblastí v Bělorusku. Zpracování syrovátky má dva základní výstupy. Základem je demineralizovaná prášková syrovátka pro potravinářství a demineralizovaný koncentrát mléčného tuku pro krmení zvířat. Navržená a dodaná technologie MEGA s vlastními membránami RALEX je univerzální a umožňuje produkci LD50, SD70 a SD 90.

Demineralizovaná sušená syrovátka je vyžadována v Rusku, Číně, Indii a jihovýchodní Asii, což pro Milkavitu představuje další možnosti exportu.

Milkavita highlights

Oba druhy syrovátky 500 tun denně Více exportu
Zeptat se na projekt
Zeptat se na projekt

Produkty a technologie

Jednotky RALEX®

Low-capacity ED units RALEX® EWDU Series P

Jednotky EWDU řady P pro nižší kapacity

Elektrodialyzační jednotky pro demineralizaci obou typů syrovátky a dalších vedlejších produktů mlékárenství. Kompaktní samostatná jednotka s rozhraním pro nastavení a kontrolu procesu. Kapacita se dá navýšit použitím druhého modulu EDR-II. Jednotka pracuje ve vsádkovém režimu a umožňuje variabilní demineralizaci v úrovních 50 %, 70 % a 90 %.

RALEX® EWDU nx EDR-II 2S two-stage

Vysokokapacitní dvoustupňová jednotka EWDU s moduly EDR-II

Průmyslová jednotka s vysokou kapacitou pro demineralizaci obou druhů syrovátky a ostatních vedlejších produktů. Jednotka je plně samostatná s rozhraním pro nastavení a kontrolu procesu. Kapacitu je možné upravit použitím dvou, čtyř, šesti nebo osmi svazků. Čištění pro zamezení mikrobiologické kontaminace je zajištěno automatickými čistícími cykly (CIP) s dávkováním běžných chemikálií. Jednotka pracuje ve vsádkovém režimu a umožňuje variabilní demineralizaci v úrovních 50 %, 70 % a 90 %.

RALEX® EWDU nx EDR-II 1S single-stage

Vysokokapacitní jednotka RALEX® EWDU 1S s moduly EDR-II

Inovovaná průmyslová jednotka je o 15 % výkonnější, a přesto se vejde na menší plochu. Stejně jako dvoustupňová jednotka je plně samostatná s rozhraním pro nastavení a kontrolu procesu. Kapacitu je možné upravit použitím dvou, čtyř, šesti nebo osmi svazků. Čištění pro zamezení mikrobiologické kontaminace je zajištěno automatickými čistícími cykly (CIP) s dávkováním běžných chemikálií. Jednotka pracuje ve vsádkovém režimu a umožňuje variabilní demineralizaci v úrovních 50 %, 70 % a 90 %.

Staráme se o vás

MEGA Care šetří vaše peníze.
Veškerá péče, kterou potřebujete.

24/7 specialista na telefonu
Diagnostika na dálku
Pravidelné pozáruční prohlídky

MEGA Care omezuje odstávky na nezbytné minimum. Díky aktivnímu monitorování, preventivní údržbě a úpravám procesu na dálku můžeme předcházet nečekaným výpadkům. Pravidelné prohlídky v místě instalace obsahují až třídenní testování v plné zátěži. Vzorky membrán odesíláme do laboratoře, abychom vyloučili předčasné usazování minerálů a biologické znečištění. Optimální výkon vaší technologie je tak zajištěn díky celkovému vyhodnocení stavu jednotky.

Více o MEGA Care

MEGA Care omezuje odstávky na nezbytné minimum. Díky aktivnímu monitorování, preventivní údržbě a úpravám procesu na dálku můžeme předcházet nečekaným výpadkům. Pravidelné prohlídky v místě instalace obsahují až třídenní testování v plné zátěži. Vzorky membrán odesíláme do laboratoře, abychom vyloučili předčasné usazování minerálů a biologické znečištění. Optimální výkon vaší technologie je tak zajištěn díky celkovému vyhodnocení stavu jednotky.

Více o MEGA Care

Máte zájem? Kontaktujte nás!

Michal Jirdasek

Michal Jirdásek

Key Account Manager

+420 606 387 947 michal.jirdasek@mega.cz
Ales Platzer

Aleš Platzer

Sales Manager

+420 702 176 317 ales.platzer@mega.cz
Anthony Patterson

Anthony Patterson

Sales Manager

+420 727 936 165 anthony.patterson@mega.cz
Ostatní kontakty