Čištění surového glycerolu z bionafty

Čištění glycerínu elektrodialýzou MEGA

Čištění surového glycerolu z bionafty

Víte, že...

Pomocí elektrodialýzy MEGA můžete čistit surový glycerin (vedlejší produkt bionafty) a získat vysoce kvalitní glycerin s čistotou až 99 %.

Surový glycerín – vedlejší produkt bionafty

Co je glycerol

Co je glycerol

Glycerol, systematický název propan-1,2,3-triol, je hygroskopická viskózní bezbarvá kapalina bez zápachu, která má sladkou chuť a je netoxická. Je důležitou organickou sloučeninou, protože je součástí tuků ve formě jejich esterů.

Glycerol vs. glycerín

Glycerol a glycerín jsou odlišné názvy pro tu stejnou surovinu. Rozdílné názvy najdete i v angličtině, kde se kromě výrazu glycerol používá v britské angličtině glycerine a v americké glycerin.

Surový glycerín

Surový glycerín je vedlejší produkt výroby mýdla, mastných kyselin a bionafty.

Surový glycerin jako vedlejší produkt bionafty

Surový glycerin jako vedlejší produkt bionafty

Surový glycerol je hlavním vedlejším produktem transesterifikačního procesu při zpracování bionafty. Při výrobě bionafty vzniká přibližně 1 kg surového glycerolu na každých 10 kg bionafty.

Bionafta se v poslední době stává atraktivnější díky svým ekologickým přínosům – je biologicky odbouratelná a vyrábí se z obnovitelných zdrojů, jako je sójový olej, mikrořasy, řepkový olej, odpadní kuchyňský olej atd.

K čemu se glycerin používá

K čemu se glycerin používá

Glycerol má širokou škálu použití. Používá se především v potravinářském, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Je vhodný jako sladidlo pro diabetiky a jako náhrada cukru v potravinách (je o 60 % sladší než sacharóza a neživí bakterie, které tvoří zubní plak a způsobují zubní kazy). Používá se také v masném průmyslu a při výrobě sýrů k povrchové úpravě, jako rozpouštědlo v alkoholických a nealkoholických nápojích, cukrářských, pekařských a uzenářských výrobcích. Jako potravinářská přídatná látka se glycerol označuje E422.

V kosmetickém průmyslu se ve zředěném stavu používá k ošetření pokožky v kosmetických přípravcích, zejména jako složka hydratačních krémů a mýdel nebo jako zvlhčující látka v zubních pastách.

Glycerol se používá v lékařských a farmaceutických výrobcích a v produktech pro osobní hygienu, často jako látka pro zvýšení hladkosti a jako lubrikant a zvlhčovač. Glycerin působí mírně antimikrobiálně a antiviroticky. Díky tomu se hojně používá v přípravcích pro péči o rány, včetně hydrogelového krytí na bázi glycerinu pro ošetření popálenin a jiných ran

Používá se také při výrobě plastů, směsí pryskyřic, čističích prostředků, maziv a lepidel. V kombinaci s etylenglykolem je součástí nemrznoucích chladicích kapalin.

Čištění surového glycerolu z bionafty

Why purify glycerol

Proč čistit glycerol?

Vysoce čistý glycerol má široké uplatnění v různých průmyslových odvětvích, například ve farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském průmyslu. Surový glycerin pocházející z výroby bionafty obsahuje 20 až 30 % nečistot z olejů, tuků a látek přidávaných během jeho výroby. Pro další použití je nutné dosáhnout koncentrace čistého glycerolu na 95,5 až 99 %, a to pomocí jeho čištění.

Nečistoty obsažené v surovém glycerolu představují značný problém při jeho přeměně na produkt s přidanou hodnotou, a proto je důležité ho nejprve vyčistit.

Surový glycerin po výrobě bionafty lze čistit pomocí membránových procesů a následné destilace s odpovídající předúpravou.

Benefits of using MEGA electrodialysis to purify glycerine

Výhody použití elektrodialýzy MEGA k čištění glycerinu

Za účelem zajištění nákladově efektivnějšího a flexibilnějšího procesu čištění surového glycerinu vznikajícího při výrobě bionafty vyvinula společnost MEGA a její dceřiná společnost MemBrain nové vysoce účinné aplikace elektrodialýzy k odstranění nečistot z tohoto vedlejšího produktu

Hlavní výhody jsou:

 • osvědčená technologie odsolování glycerolu,
 • výtěžnost více než 99 %,
 • přiměřené pořizovací náklady,
 • nižší náklady na energii,
 • nastavitelná úroveň demineralizace,
 • nízké náklady na údržbu,
 • automatický provoz,
 • nevzniká velké množství nebezpečného vedlejšího produktu s nutností specializované likvidace.

Applications of glycerine purified by MEGA eletrodialysis

Použití glycerinu čištěného elektrodialýzou MEGA

Technologie elektrodialýzy MEGA je nezbytná pro následující výrobce, kteří používají glycerin pro další výrobky:

 • výrobci kosmetiky,
 • výrobci produktů pro ústní hygienu,
 • výrobci potravin,
 • závody na zpracování tabáku,
 • výrobci léčiv a léků,
 • další aplikace se specifickými požadavky na čistotu glycerinu.

Elektrodialýza v procesu čištění glycerinu

Elektrodialýza v procesu čištění glycerinu

Elektrodialýza je elektrochemický separační proces, při kterém se ionty z upravované kapaliny přenášejí přes iontovýměnné membrány z jednoho roztoku (vstupní proud / diluát) do druhého roztoku (solný roztok / koncentrát) díky působení vnějšího elektrického pole. Nabité složky jsou přitahovány ke katodě nebo anodě a shromažďovány v proudu koncentrátu. Produkt – organické neiontové sloučeniny – jsou zadržovány v diluátu.

Soli, jako jsou anorganické soli, slabé organické kyseliny a anorganické kyseliny, se přenášejí z diluátu do koncentrátu. Cukry jsou zadržovány v diluátovém okruhu (vysoká výtěžnost).

Nežádoucí vedlejší produkty chemické a/nebo enzymatické přeměny tak lze snadno odstranit.

Odstraněné složky mohou být často regenerovány a vráceny zpět do reakční fáze jako požadované reaktanty, katalyzátory nebo činidla pro regulaci pH.

Požádejte o bezplatnou cenovou nabídku pro svůj projekt čištění glycerinu z bionafty

Naši odborníci jsou připraveni najít nejlepší řešení pro váš projekt čištění glycerolu. Vyplňte prosím níže uvedený formulář. Ozveme se vám co nejdříve.

Máte zájem? Kontaktujte nás.

Vitaly Bleskov

Vitaly Bleskov

Obchodní manažer

+420 602 737 400 vitaly.bleskov@mega.cz
Aleš Platzer

Aleš Platzer

Obchodní manažer

+420 702 176 317 ales.platzer@mega.cz
Lukáš Semián

Lukáš Semián

Obchodní manažer

+420 778 463 642 lukas.semian@mega.cz

MEGA a.s.

sídlo

Pod Vinicí 87
471 27 Stráž pod Ralskem
Česká republika

Ukázat na mapě