Čištění kyselé syrovátky

Čištění kyselé syrovátky – maximalizujte návratnost svých zdrojů

Zjistěte, jak naložit se syrovátkou z jogurtu, tvarohu nebo čerstvého sýra

Víte, že...?

Kyselou syrovátku lze pomocí elektrodialýzy MEGA zpracovat na vysoce ziskový produkt.

Jak využít kyselou syrovátku

Technologie

Technologie zpracování syrovátky od MEGA

S rostoucí poptávkou zákazníků po mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, řecké jogurty, smetanové a čerstvé sýry, se mlékárny a sýrárny potýkají s rostoucím problémem – jak naložit s kyselou syrovátkou, která je stále považována za nevyužívaný vedlejší produkt mlékárenské produkce.

Mnoho mlékárenských společností proto hledá způsob, jak z této kdysi odpadní suroviny vytvořit nový zdroj příjmů. Prozkoumejte, jak lze kyselou syrovátku přeměnit na nové produkty, které nabízejí řešení rostoucího problému týkajícího se odpadu v mlékárenském průmyslu.

Co je kyselá syrovátka

Co je kyselá syrovátka

Kyselá syrovátka je vedlejší produkt při výrobě řeckého jogurtu, měkkého sýra, tvarohu a dalších mléčných výrobků. Vzhledem k vysoké kyselosti s pH v rozmezí 4,7–5,3 způsobené vysokým počtem organických iontů (laktát a citrát) a velkému obsahu minerálních látek přibližně 9-11 % ODB (On Dry Basis – v suchém stavu), který je považován za běžný pro přírodní kyselou syrovátku, s celkovou sušinou v rozmezí 5,5–6,5 % TS (Total Solids – celkových rozpuštěných látek) je obtížné ji dále zpracovávat. Nelze ji odpařit bez použití speciálních technologií s vysokými provozními náklady a vzhledem k velmi nízkým senzorickým vlastnostem ji nelze ani znovu interně použít.

Kyselá syrovátka je ekologickou zátěží. V současné době mlékárenské společnosti často platí za její vypouštění nebo vyvážení na zemědělská pole. Některé firmy vozí kyselou syrovátku do anaerobních fermentorů za účelem výroby metanu. Přesto je toto využití plýtváním touto cennou látkou.

Zjistěte více o syrovátkovém proteinovém prášku
Kyselá vs. sladká syrovátka

Kyselá vs. sladká syrovátka

Zatímco mlékárenský průmysl již ve velkém zpracovává sladkou syrovátku, která se pak nachází v mnoha výrobcích, jako je dětská výživa, sportovní výživa a další, kyselá syrovátka je pro mnoho výrobců spíše přítěží.

Ačkoli se oba typy syrovátky skládají z 95 % z vody, ostatní složky kyselé syrovátky, jako je laktóza, kyselina mléčná, vápník, fosfor a galaktóza, ztěžují její přeměnu na cokoli cennějšího než odpad.

Zvyšte zisk zpracováním kyselé syrovátky

What to do with acid whey

Co dělat s kyselou syrovátkou?

Společnost MEGA vyvinula technologii založenou na procesu elektrodialýzy, která zpracovává kyselou syrovátku na nový vysoce ziskový produkt.

Elektrodialýza je elegantním řešením pro náročné složení kyselé syrovátky. Elektrodialyzační jednotky MEGA odstraňují minerály a organické ionty (kyseliny) a dosahují hodnot pH podle přání zákazníka pomocí integrované korekce pH. Díky výsledkům procesu demineralizace kyselé syrovátky je výsledný produkt vhodný pro potravinářské výrobky.

Elektrodialyzační jednotky MEGA mohou zpracovávat přírodní kyselou syrovátku nebo syrovátku zahuštěnou až na 22 % TS - 18 - 22 % TS reverzní osmózou (RO) nebo nanofiltrací (NF), která je preferována z důvodu částečného odstranění monovalentních a organických iontů. Díky vyšší vodivosti vstupní suroviny po zahuštění mohou jednotky MEGA ED pracovat s maximální účinností a dosahovat vysokých stupňů demineralizace, jako je D90 (1 % popela ODB), bez použití iontové výměny, a to i u kyselé syrovátky.

Elektrodialýza umožňuje odpařování a krystalizaci kyselé syrovátky

Elektrodialýza umožňuje odpařování a krystalizaci kyselé syrovátky

Neupravená kyselá syrovátka je lepkavý roztok, který se po zahuštění stává ještě lepkavějším. Po demineralizaci ji lze snadno odpařit a vykrystalizovat bez nutnosti rozsáhlého čištění a údržby technologie.

Zvyšte zisk zpracováním kyselé syrovátky

Zvyšte zisk zpracováním kyselé syrovátky

Technologie MEGA nabízí mlékárenským společnostem nové možnosti využití kyselé syrovátky k maximalizaci výroby, zvýšení zisku a výraznému snížení množství odpadu.

Kyselá syrovátka obsahuje stejné minerály jako mléko a má srovnatelný přínos pro kosti, zuby a celkové zdraví. Často se však likviduje v odpadních proudech nebo se prodává s malým či žádným ziskem zemědělcům pro použití v krmivech.

S elektrodialýzou MEGA lze kyselou syrovátku přeměnit na vysoce hodnotné spotřebitelské produkty, což umožňuje mlékárnám zvýšit efektivitu díky 100 %, nikoli jen částečnému, využití mléka.

Využití kyselé syrovátky

Využití kyselé syrovátky

Demineralizace kyselé syrovátky umožňuje její přeměnu na cenný potravinový doplněk se širokým spektrem využití ve vysoce kvalitních a výživných potravinách a mléčných výrobcích.

Možné aplikace zahrnují smetanové sýry, tavené sýry, dipy, nápoje, míchané jogurty a dezerty.

Vyžádejte si bezplatnou cenovou nabídku pro svůj projekt zpracování kyselé syrovátky

Úspěšně implementované projekty pro demineralizaci kyselé syrovátky. Rozsáhlé zkušenosti s různými typy kyselých syrovátek s ohledem na její původ. Naši odborníci jsou připraveni odpovědět na vaše dotazy a najít nejlepší řešení pro váš projekt.

Vyplňte prosím níže uvedený formulář. Ozveme se vám zpět co nejdříve.

Máte zájem? Kontaktujte nás!

Michal Jirdasek

Michal Jirdásek

Key Account Manager

+420 606 387 947 michal.jirdasek@mega.cz
Ales Platzer

Aleš Platzer

Manažer prodeje

+420 702 176 317 ales.platzer@mega.cz
Tereza Hudakova

Tereza Hudáková

Manažer prodeje

+420 771 122 363 tereza.hudakova@mega.cz
Ostatní kontakty